Здравейте скъпи приятели и отговорни стопани на вашите домашни любимци. Пиша ви във връзка с настъпващите топли месеци и активизирането на кърлежите,бълхите,комарите и въшките. Тези насекоми пренасят голям брой зоонози:
Дирофиларията,Ерлихиозата, Анаплазмозата, Лаймска болест,Хемобаронелозата и Бабезиозата.
Накратко ще ви обясня най-важното за тези болести:
БАБЕЗИОЗА
Причинителят е вътреклетъчен протозой,който паразитира в червените кръвни клетки и ги разрушава. Болните животни са летаргични, отпуснати, губят апетит, имат треска, анемични са и в урината им се появява кръв. Заболяването се предава чрез кърлежи и често се усложнява и с други кърлежо-предаваеми болести – ерлихиоза и анаплазмоза.
ЛАЙМСКА БОЛЕСТ
Кърлежово-преносима зооноза протичаща при кучета със загуба на апетит,топли и болезнени стави и артрит. Заболяването е констатирано и при хората – годишно в България от Лаймска болест се заразяват около 600-800 човека. Среща се предимно в балканските райони.
Причинител на заболяването е Boreliaburgdorferi. Борелиите се пренасят с кърлежите Ixodesricinus. За да се осъществи заразяването от кърлежа е необходимо той да престои на гостоприемника повече от 24 часа. При човек инкбационния период е до 35 днии протича с Erythema migrans – червено петно около мястото на локализация на кърлежа. Налице е и лимфаденит; до 5 месеца по-късно се наблюдават нервни разтройства,неврити,уврежда се сърцето,мускулниболки,парализа на лицеви нерви,артрити на големи стави.
МОНОЦИТНА ЕРЛИХИОЗА
Рикетсийно заболяване, което уврежда кръвоносната система и довежда до масивни кръвоизливи. Заболяването се предава с кърлежите Ripicephalus sanguineus.У нас се среща през всички сезони като най-тежко протича при Немските овчарки. Клиника:точковидни и дифузно разпространени кръвоизливи по лигавиците, кръвотечение от носа, увеличени далак и черен дроб,треска.По-рядко срещани са атаксията-некординирани движения,увеита -възпаление на увеята.Инфекцията може да се предаде и чрез кръвопреливане. При човек се проявява с главоболие, обриви и миалгия.
ДИРОФИЛАРИОЗА
(Dirofilariaimmitis, D.repens). Паразитно заболяване, по-често срещано при кучетата и по рядко при котките. От последните години случаите на дирофилариоза нарастнаха. Инвазирането на кучето става чрез ухапване от от комари, заразени с ларвните форми на паразита.
Клиника: Инкубационният период е около 6 месеца.Клиничните признаци и тяхното проявление зависят от степента на инвазия – отслабване, лесна умора, задух, кашлица сърдечен шум. Най-често боледуват кучета от ловните породи,поради факта, комарите са най-активни след залез и преди изгрев слънце. Рисков фактор са заблатените места и големите реки.
АНАПЛАЗМОЗА
Anaplasma phagocytophilum-инфекцията е кърлежово-преносима зооноза, която в клиничното си проявление е известна като гранулоцитна анаплазмоза при кучето. Причинителя засяга най-често неутрофилите и се предава с кърлежа Ixodes ricinus.
Клиника: треска, анорексия, летаргия, депресия,конюнктивит,полиартрит, спленомегалия, хепатомегалия, анемия, тромбоцитопения. От анаплазмоза боледува и човек. Има констатирани случай и в България.
ХЕМОБАРТОНЕЛОЗА
Позната е още и като котешка инфекциозна анемия. Протича като остра или хронична кръвна инфекция, съпроводена с тежка хемолитична анемия.Причинители са микоплазми. :
Предаването става най-често с бълхи, комари, кърлежи и жилещи мухи. Заболяването се среща по-често при мъжките котараци между 1-3 г. поради по-агресивното им поведение. Заболяването е с изразена пролетно-лятна сезонност. При кучетата се среща по-рядко. Предава се с кърлежи и чрез кръвопреливане, протича безсимпромно до момент в който се подтисне имунната система. При клинична проява е налице треска, анемия, иктерус, летаргия, липса на апетит, измършавяване.
ПРОФИЛАКТИКА:
Моят съвет към вас стопани с идващите по-топли месеци на годината е:
- ежемесечно външно и вътрешно обезпаразитяване на вашите любимци
- стриктно почистване на местата им за живеене
- не разхождайте вашите любимци след залез и преди изгрев слънце
- не посещавайте заблатени водоеми
- следете космената покривка за закрепени кърлежи
- избягвайте контактите с бездомни кучета и котки
- проверявайте вашето тяло за забити кърлежи
д-р Калоян Димитров